Конспект открытого урока английского языка в 9 классе на тему "Иллюзии в нашей жизни" Spotlight
[ Скачать с сервера (31.6 Kb) ]24.08.2019, 14:56

Учитель: Горбачёва Анна Сергеевна, МБОУ «СОШ№2», г. Симферополь

Технологическая карта урока

Тема урока: Illusions in our life

Класс: 9-В

Дата проведения: 23.11.2016

Тип урока: комбинированный

 

Цели:

  • образовательные: организовать деятельность учащихся по изучению понятия «Иллюзия», причинами их существования и физиологическими особенностями, обусловливающими их появление; способствовать развитию навыков изучающего и поискового чтения; способствовать формированию навыков диалогической речи на заданную тематику; способствовать совершенствованию аудитивных навыков, умения находить и вычленять знакомые конструкции по заданной теме из прослушанного текста
  • развивающие: способствовать развитию умений учащихся обобщать полученные знания, проводить анализ, синтез, сравнения, делать необходимые выводы, обеспечить условия для развития умений грамотно, четко и точно выражать свои мысли, обеспечить условия для развития внимательности, наблюдательности и умения выделять главное, обеспечить условия для овладения учащимися алгоритмом решения задач;
  • воспитательные: обеспечить условия для воспитания положительного интереса к изучаемому предмету, создать условия, обеспечивающие формирование у учеников навыков самоконтроля, обеспечить условия по формированию сознательной дисциплины и норм поведения учащихся;

Задачи:

  • обеспечить усвоение основных задач, входящих в содержание темы урока;
  • проконтролировать степень усвоения знания грамматических структур «Инфинитив» и «Герундий», полученных на предыдущих уроках
  • познакомиться с понятием «Иллюзия», вывести определение и свойства;
  • продолжить формирование навыков чтения на основе предложенного текста на тему урока («Иллюзии»);
  • продолжить работу над формированием аудитивных навыков в контексте данной темы;
  • сформировать умение пользоваться полученными знаниями об иллюзиях в диалогической речи;

Оборудование: доска, телевизор, карточки с видами деятельности, раздаточный материал.

 

Планируемые результаты:

  • личностные: развитие навыков сотрудничества в группе сверстников, умение оценивать себя и свои результаты и достижения;
  • предметные: умение воспринимать на слух, понимать в печатной и письменной речи, а также относительно свободно строить диалоги по пройденной теме, рассуждать об иллюзиях в повседневной жизни, используя средства языка, закрепление алгоритмов выполнения экзаменационных заданий;
  • метапредметные: формирование общего кругозора учащихся, умения анализировать проблемные ситуации, составлять схемы и таблицы, осуществлять самоконтроль.

Ход урока

 

Этап/подэтап учебного занятия

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Начало урока:

1) Организационный момент

Good morning, students, I’m very glad to see you, sit down, please. Answer my questions:

Who is on duty today?

What date is it today?

Please, put down the date on the blackboard!

Дети отвечают на вопросы учителя, один ученик выходит к доске, записывает число.

2) Определение темы урока

And now let’s go straight to the topic of our today’s lesson. What are we going to speak about?

Look at the screen!

Here are some celebrities, mostly Hollywood stars. Look at their beautiful faces, 1 think you all know them. And now please, fix your attention on the cross in the middle. Keep staring at it for not less than half a minute. What do you see now? Why does this happen? Your ambient vision makes a trick on you.

But are they really ugly?

How can we call such phenomenon?

So, you can guess the topic of our today’s lesson. It is...

 

 

 

 

 

The faces have become ugly.

 

No, they aren’t.

Illusion.

3) Мотивационная актуализация + речевая зарядка

As we know the topic of our lesson is Illusion. This is what we are going to speak about. In this case the main purpose and the main goal of our lesson will be...

Well, what are we going to do at the lesson today? What are we to do to learn about illusions? What are our main tasks? What activities there will be? Try to guess!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OK, and now please, tell me what do you like most? Do you like to read or reading? Use Infinitive or Gerund!

What do you prefer?

What do you try to avoid?

What do you usually refuse?

What do you agree?

What do we usually practice?

Now I want to know what you don’t mind?

And what would you like?   

 

- To learn what illusion is

 

Ученики угадывают виды деятельности, использованные на уроке:

- чтение

- говорение

- выполнение упражнений

- составление диалога

- ответы на вопросы

- слушание (аудирование)

- проверка домашнего задания

(соответствующие карточки с ответами вывешиваются на доске)

 

 

 

  - I like reading

- I prefer (gerund)

- I try to avoid (gerund)

- I usually refuse (infinitive)

- I agree (infinitive)

- We usually practice (gerund)

- I don’t mind (gerund)

Основная часть урока

1) Понятие «Иллюзия»

 

Good!

And as we are going to speak about illusions we are to define what illusion is!

Here are three definitions of illusion. You are to make them from separate words and then decide which one is right.

You are to work in groups. Let’s see who makes it quicker.

OK, who’s got a right variant? Please, put it on the blackboard!

So, what activity have we done now?

OK, this task is done! Let’s remove it!

Учащиеся составляют определения иллюзии, затем по ключам проверяют друг у друга правильность выполнения задания.

Один из учеников вывешивает на доску определение иллюзии. We have done an exercise.

 

2) Работа с текстом (образец задания 2 раздела «Чтение» ГИА в 9 классе)

 

 

And now, let’s read the text and then work with it doing some exercises.

Look at the title of the text. Read please!

What will this text be about?

We have to do the exercise: match the phrases given after the text with the gaps. So, what are we to do first? Shall we start reading a text?

That’s right.

In this case let’s read them!

Now I give you some minutes to read this text.

 

Your time is up. And now tell me, did you understand the text well?

Why?

OK, you don’t know many words. But can we guess their meaning? What can we use for it?

So, can you come to the blackboard and draw the scheme of understanding the unknown words?

 

And now let’s try to learn the meaning of some words and expressions (and even sentences)

train track = railway

closer = nearer

eventually, they appear to touch = touch

are playing tricks = are making jokes

complicated = difficult

make them simpler = make them easier

certain way = special way

series of images = some images

first look = glance

Now it’s high time we work with the exercises. What helps us when we usually do this?

Good. Now I give you some minutes to match the phrases with the gaps and then when we check you will tell me what helped you do this.

 

So, what activity have we done now?

And...

Let’s remove it!

Now answer my question. You will have such a task at your state exam. In your opinion, how difficult it is?

very difficult and unreal

quite difficult but real

not so difficult and possible to do

easy

What helped you о this task?

So, who is going to try to take the state exam at the end of the year?

 

Один из учащихся читает заголовок. –

 

About illusions.

 

- No, we have to read the phrases first.

 

Несколько учащихся читают выражения, переводят из них несколько слов по просьбе учителя.

Not well.

Because there are a lot of new unknown words.

Yes, we can. We can use a scheme.

Два человека выходят к доске и рисуют метапредметную схему распознавания новых слов.

Учащиеся догадываются о смысле незнакомых слов, подбирают синонимы, учитель записывает на доске.

 

- The key words

 

 

 

 

 

Учащиеся выполняют задание, затем проверяют под руководством учителя, называют ключевые слова, помогшие им в этом.

We have read the text

We have done the exercises.

The key words and the scheme.

3) Работа с диалогами на основе речевых образцов

(listening an speaking)

As we continue speaking about illusions please tell me where can we meet them in our life? For example, we see that sth happens but we know that in reality it doesn’t happen, moreover it doesn’t exist?

That’s right! In this case I’d like you to listen to the dialogue about illusions in films.

Your task is: while listening fill in a table about girl and boy’s attitude towards

different effects in the film.

OK, students, now please answer, what phrases of speculating and responding have

you caught?

What other phrases can we use to express or thoughts and respond to them?

Was listening a difficult task?

- very difficult and unreal

- quite difficult but real

- not so difficult and possible to do

And now your task is to make up your own short dialogues on given topics using the

phrases.

The Great Wall of China is seen from space (false, it is not seen)

Einstein was a bad  mathematician  and  had  bad  marks at school, (false, he failed the exam at school but was a brilliant mathematician)

Lemons contain a lot of vitamin C (false, it is even less than in a cabbage)

Belka and strelka are the first dogs in space (false. They are the first who successfully landed. The first was Laika who died)

Hedgehogs eat apples and berries that they carry on their backs (false, they eat insects an even snakes)

Chocolate is dangerous for teeth (false. Cocoa in the chocolate has no bad influence on our teeth at all)

Your dialogues were good, I liked them. How difficult the task was?

very difficult and unreal

quite difficult but real

not so difficult and possible to do

easy

So, what activity have we done now?

And...

- In the cinema/films/movies.

 

 

 

Учащиеся заполняют таблицу по услышанному, затем называют

эффекты.

-1 can’t believe

You’re kidding

Are you sure?

You must be messing with my mind!

Oh, right, sure!

 

Учащиеся составляют мини-диалоги (4-6 реплик) на заданную

тему.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

We have listened

We have made dialogues.

We have done exercises.

4) Проверка домашнего задания

As we have seen, illusions are everywhere. They are around us. And your home task was to prepare and show us some of the most unusual optical illusions. Now that’s the time for your answer.

So, what activity have we done now?

But there are two more activities on the blackboard: speaking and answering the questions. Please, tell me: were we answering the questions during the whole lesson? Were we speaking during the lesson?

In this case, have we done everything we planned for today?

Учащиеся демонстрируют картинки с иллюзиями, коротко их характеризуют.

- We have checked our home task.

Заключительная часть урока

1) Информация о домашнем задании

And now, put down your home task. You will have a task similar to the one we’ve done at the lesson. Here is a text with gaps and phrases that you are to match. Is the task clear?

 

2) Рефлексия

(подведение итогов урока)

Before I give you the marks, answer my question:

Was the lesson difficult or easy?

What was the easiest task? What was the most difficult? What tasks would you like to do at the lessons most?

Now it’s time for the marks.

In your opinion

who was the best student(s)? - They get fives.

who was good enough? - They get fours.

All the rest will be asked during the next lesson.

And what about your common work at the lesson, in general. How did you work today?

 

Дети устно отвечают на вопросы об уроке, оценивают свою работу, работу одноклассников.

 

Категория: Конспекты уроков | Добавил: anna-kazantseva
Просмотров: 249 | Загрузок: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar